Table Chart Questions and Answers updated daily – Data Interpretation

Table Chart Questions: Solved 679 Table Chart Questions and answers section with explanation for various online exam preparation, various interviews, Data Interpretation Category online test. Category Questions section with detailed description, explanation will help you to master the topic.

Table Chart Questions


( REFER THE TABLE TO SOLVE )

Refer the above for the Questions 641 to 640
641. In Kolkata, number of Specialist Officers is approximately what percent of that of officers?




SHOW ANSWER
Correct Ans:8
Explanation:
Solution is :
In kolkata , no.of specialist officers = 1200
Total no.of officers in kolkata = 14900

Percentage Required = [No.of specialist officers in kolkata / Total no.of officers in kolkata] * 100%
= ( 1200 / 14900 ) * 100
= 8 % ( approx )
Workspace




( REFER THE TABLE TO SOLVE )

Refer the above for the Questions 642 to 641
642. What is the difference between total number of officers and Clerks?




SHOW ANSWER
Correct Ans:32690
Explanation:
Solutions :
Total number of officers = 2000 + 15000 + 17000 + 3500 + 14900 + 11360 + 9000
= 72760
Total number of clerks = 5000 + 17000 + 19500 + 20000 + 17650 + 15300 + 11000
= 105450
Difference between no of officers and clerks = 105450 - 72760
= 32690
Workspace




( REFER THE TABLE TO SOLVE )

Refer the above for the Questions 643 to 642
643. Which centre has 300% more number of Clerks as compared to Bangalore ?




SHOW ANSWER
Correct Ans:Hyderabad
Explanation:
Solution is :
No.of clerks in Bangalore = 5000
300 % more number of clerk as compared to Bangalore = 300 % of 5000 + 5000
= ( 300 / 100 ) * 5000 + 5000
= 15000 + 5000
= 20000 clerks
So, Hyderabad has 20000 clerks
Workspace




( REFER THE TABLE TO SOLVE )

Refer the above for the Questions 644 to 643
644. Which centre has the highest number of candidates ?




SHOW ANSWER
Correct Ans:Mumbai
Explanation:
Solution is :
Number of candidates

Bangalore = 2000 + 5000 + 50 + 2050 +750 = 9850
Delhi = 15000 + 17000 + 160 + 11000 + 750 = 43910
Mumbai = 17000 + 19500 + 70 + 7000 + 900 = 44470
Kolkata = 14900 + 17650 + 70 + 1300 + 1200 = 35120
ClearlyMumbaihas the highest number of candidates
Workspace




( REFER THE TABLE )

Refer the above for the Questions 645 to 644
645. Who has scored the highest marks in all the subjects together ?




SHOW ANSWER
Correct Ans:None of these
Explanation:
Solution is:
It is obvious from the table. Bakul scored the highest marks in all the subjects together.
Workspace




( REFER THE TABLE )

Refer the above for the Questions 646 to 645
646. Marks obtained by Ankita in Sanskrit are what percent of marks obtained by Gauri in the same Subject? (rounded off to two digits after decimal)




SHOW ANSWER
Correct Ans:109.38
Explanation:
Solution is:
Marks obtained by Ankita in sanskrit = 70 % of 50
=( 70 / 100 ) x 50
= 35 marks
Marks obtained by Gauri in Sanskrit = 64 % of 50
= ( 64 / 100 ) x 50
= 32 marks
Requied Percentage = [ Ankita's mark in sanskrit / Gauri's mark in sanskrit ] * 100
= ( 35 / 32 ) * 100
= 109.38
Workspace




( REFER THE TABLE )

Refer the above for the Questions 647 to 646
647. How many Students have scored the highest marks in more than one subject ?




SHOW ANSWER
Correct Ans:Three
Explanation:
Solution is:
Students who have scored the highest marks in one or more than one subject are :
  • Chaitanya ( sanskrit )
  • Bakul ( English , Maths , Physics and Hindi )
  • Gauri ( Social science , Biology and chemistry )
Hence three students scored the highest marks in one or more than one subjects
Workspace




( REFER THE TABLE )

Refer the above for the Questions 648 to 647
648. What are the average marks obtained by all students together in Physics ?




SHOW ANSWER
Correct Ans:56.5
Explanation:
Solution is:
Average percentage of marks obtained by all students in Physics =(70 + 84 + 79 + 71 + 78 + 70) / 6
= 452 / 6 %
= 75.33 %
Average marks in physics = [ Average percentage of marks in physics / Maximum marks in physics ] * 100 %

= ( 75.33 / 100 ) * 100
= 56.49
= 56.5
Workspace




( REFER THE TABLE )

Refer the above for the Questions 649 to 648
649. How many marks did Himani get in all the subjects together ?




SHOW ANSWER
Correct Ans:None of these
Explanation:
Solution is :
Marks obtained by Himani
  • Hindi = 58 % of 150 = ( 58 / 100 ) *150 = 87 marks
  • English= 60 % of 150 = ( 60 / 100 ) * 150 = 90 marks
  • Maths= 64 % of 150 = ( 64 / 100 ) * 150 = 96 marks
  • Social science= 54 % of 125 = ( 54 / 100 ) * 100 = 67.5 marks
  • Physics= 70 % of 75 = ( 70 / 100 ) * 75 = 52.5 marks
  • Chemistry= 60 % of 75 = ( 60 / 100 ) * 75 = 45 marks
  • Biology= 60 % of 75 = ( 60 / 100 ) * 75 = 45 marks
  • Sanskrit = 66 % 50 = ( 66 / 100 ) * 50 =33 marks
Total marks otained by Himani in all subjects =87 + 90 + 96 + 67.5 + 52.5 + 45 + 45 + 33
= 520
Workspace



  Number of officers in various departments of an organization in different scales

( REFER THE ABOVE TABLE TO SOLVE THIS PROBLEMS )

Refer the above for the Questions 650 to 649
650. What percentage of Scale IV officers are deployed in 'Operations' department?




SHOW ANSWER
Correct Ans:28
Explanation:
Solution is:
Total number of scale IV employees = 40 + 126 + 144 + 60 + 30 + 50 = 450
Number of scale IV officers in operations department = 126
Required Percentage = [ No.of scale IV officers in operations department / Total no.of scale IV employees ] * 100
Required percentage = ( 126 x 100 ) / 450
= 28
Workspace



  Number of officers in various departments of an organization in different scales

( REFER THE ABOVE TABLE TO SOLVE THIS PROBLEMS )

Refer the above for the Questions 651 to 650
651. Out of the total number of employees in 'Personnel' department, approximately what percent of employees are in Scale II?




SHOW ANSWER
Correct Ans:25
Explanation:
Solution is :
Total number of employees in personnel department = 225 + 120 + 75 + 40 + 25 + 4 =489
Number of employees in personnel department in scale II = 120
Required Percentage = [ No.of employees in personnel department in scale II / Total no.of employess in personnel department ] * 100
Required percentage = ( 120 / 489 ) * 100
= ( 120 / 500 ) * 100
= 120 / 5
= 24
~= 25
Workspace



  Number of officers in various departments of an organization in different scales

( REFER THE ABOVE TABLE TO SOLVE THIS PROBLEMS )

Refer the above for the Questions 652 to 651
652. In Public Relations department the number of employees in Scale II is less than that in Scale I by what percent? (rounded off to two digits after decimal)




SHOW ANSWER
Correct Ans:14.29
Explanation:
Solution is:
Number of employees in public relations department in:
Scale I = 175
Scale II = 150
Difference = 175 - 150 = 25
Required Percentage = [ Difference / No.of employees in public relations department in scale I ] * 100 %
Required Percentage = ( 25 / 175 ) × 100
= 14.285
= 14.29
Workspace



  Number of officers in various departments of an organization in different scales

( REFER THE ABOVE TABLE TO SOLVE THIS PROBLEMS )

Refer the above for the Questions 653 to 652
653. Total number of employees in Scale VI is what per cent of the total number of employees in Scale - I?




SHOW ANSWER
Correct Ans:3.2
Explanation:
Solution is:
Required Percent = [ Total no.of employee in scale VI / Total no.of employee in sclae I ] * 100 %
Total number of employees in scale I = 225 + 725 + 750 + 300 + 325 + 175 = 2500
Total number of employees in scale VI = 4 + 20 + 28 + 15 + 8 + 5 = 80
Requied Percent = ( 80 / 2500 ) * 100
= 80 / 25
= 3.2 %
Workspace



  Number of officers in various departments of an organization in different scales

( REFER THE ABOVE TABLE TO SOLVE THIS PROBLEMS )

Refer the above for the Questions 654 to 653
654. What is the ratio between the total number of employees in scale III and Scale IV respectively?




SHOW ANSWER
Correct Ans:19 : 9
Explanation:
Solution is:
Required ratio = No.of employees in scale III : No.of employees in scale IV

Number of employees in scale III = 75 + 250 + 320 + 120 + 85 + 100 = 950
Number of employees in scale IV = 40 + 126 + 144 + 60 + 30 + 50 = 450
Required ratio = 950 : 450
= 19 : 9
Workspace





( Refer this Table to Solve the Problems )

Refer the above for the Questions 655 to 654
655. What is the total number of candidates passed from all the classes together in the year 2005 ?




SHOW ANSWER
Correct Ans:296
Explanation:
Solution is
Total number of candidates passed from all the classes together in 2005 = 79 + 38 + 41 + 66 + 72 = 296
Workspace





( Refer this Table to Solve the Problems )

Refer the above for the Questions 656 to 655
656. Percentage of candidates passed over appeared from class IX is the highest during which of the years?




SHOW ANSWER
Correct Ans:2005
Explanation:
Solution is
Percentage of candidates passed over appeared = [No.of candidates / No.of candidates appeared] * 100

For class IX
  • In 2002, percentage of candidates passed = ( 54 / 64 ) * 100
= 84.4 %
  • In 2003, percentage of candidates passed = ( 51 / 56 ) * 100
= 91.07 %
  • In 2005, percentage of candidates passed = ( 66 / 69 ) * 100
= 95.7 %
  • In 2007, percentage of candidates passed = ( 40 / 52 ) * 100
= 76.9 %
So , the percentage of candidates passed from class IX is the Highest during the year 2005
Workspace





( Refer this Table to Solve the Problems )

Refer the above for the Questions 657 to 656
657. Which class has maximum percent of Pass Students over the years?




SHOW ANSWER
Correct Ans:X
Explanation:
Solution is
Percentage of Passed Students = [ No.of students passed / No.of students appeared ] * 100
  • Percent of pass students in class VI = (65+42+81+79+54+56+54) / (78+67+88+92+60+64+78) * 100
= (431 / 527) * 100
~= 82 %
  • Percent of pass students in class VII = (64+52+50+38+44+40+76) / (72+66+64+53+58+48+80) * 100
= (384 / 441) * 100
~= 87 %
  • Percent of pass students in class VIII = (80+72+63+41+45+38+68) / (92+78+68+55+58+46+76) * 100
= (407 / 473) * 100
~= 86 %
  • Percent of pass students in class IX = (54+51+63+66+78+40+62) / (64+56+74+69+88+52+66) * 100
= (414 / 469) * 100
~= 88 %
  • Percent of pass students in class X = (61+56+70+72+76+88+56) / (65+60+74+80+88+90+68) * 100
= (479 / 525) * 100
~= 91 %
So, the maximum percent of pass students is in the class X
Workspace





( Refer this Table to Solve the Problems )

Refer the above for the Questions 658 to 657
658. What is the average number of candidates not passed from class VII over the given years?




SHOW ANSWER
Correct Ans:11
Explanation:
Solution is
  • Number of appeared students in class VIIover the years = 72 + 66 + 64 + 53 + 58 + 48 + 80 = 441
  • Number of students passed in class VII over the years = 64 + 52 + 50 + 38 + 44 + 40 + 76 = 364
  • Number of students not passed from class VII = 441 - 364 = 77
Therefore Required average = 77 / 7 = 11
Workspace





( Refer this Table to Solve the Problems )

Refer the above for the Questions 659 to 658
659. What is the ratio of the number of passed students to total number of students not passed for the year 2007 ?




SHOW ANSWER
Correct Ans:None of these
Explanation:
Solution is
  • Number of students appeared in the year 2007 = 64 + 48 + 46 + 52 + 90 = 300
  • Number of students passed in 2007 = 56 + 40 + 38 + 40 + 88 = 262
  • Number of students not passed in 2007 = 300 - 262 = 38
Therefore Required ratio = 262 : 38 = 131 : 19
Workspace




Refer The Table

Refer the above for the Questions 660 to 659
660. If the women working in the production department of organisation Q were also to work in its merchandising department, what would be the approximate percentage of women employees working for the merchandising department of organisation Q?




SHOW ANSWER
Correct Ans:19
Explanation:
Solution is
Number of women employees in production department of organisation Q = 178
Now , the number of women employees in merchandising department of organisation Q will become = 178 + 90 = 268

Percentage of women employees in merchandising department of organistaion Q = (No of women employees in merchandising department of organisation of Q) / (Total no of women employees in organisation Q)

= [ (268) / ( 178 + 300 + 415 + 318 + 127 + 90 ) ] * 100
= ( 268 / 1428 ) * 100
= 18.77
Required percentage ~ = 19 %
Workspace



Are you seeking for good platform for practicing Table Chart questions in online. This is the right place. The time you spent in Fresherslive will be the most beneficial one for you.

Online Test on Table Chart @ Fresherslive

This page provides important questions on Table Chart along with correct answers and clear explanation, which will be very useful for various Interviews, Competitive examinations and Entrance tests. Here, Most of the Table Chart questions are framed with Latest concepts, so that you may get updated through these Table Chart Online tests. Table Chart Online Test questions are granted from basic level to complex level.

Why To Practice Table Chart Test questions Online @ Fresherslive?

Table Chart questions are delivered with accurate answer. For solving each and every question, very lucid explanations are provided with diagrams wherever necessary.
Practice in advance of similar questions on Table Chart may improve your performance in the real Exams and Interview.
Time Management for answering the Table Chart questions quickly is foremost important for success in Competitive Exams and Placement Interviews.
Through Fresherslive Table Chart questions and answers, you can acquire all the essential idea to solve any difficult questions on Table Chart in short time and also in short cut method.
Winners are those who can use the simplest method for solving a question. So that they have enough time for solving all the questions in examination, correctly without any tense. Fresherslive provides most simplest methods to answer any tough questions. Practise through Fresherslive test series to ensure success in all competitive exams, entrance exams and placement tests.

Why Fresherslive For Table Chart Online Test Preparation?

Most of the job seekers finding it hard to clear Table Chart test or get stuck on any particular question, our Table Chart test sections will help you to success in Exams as well as Interviews. To acquire clear understanding of Table Chart, exercise these advanced Table Chart questions with answers.
You're Welcome to use the Fresherslive Online Test at any time you want. Start your beginning, of anything you want by using our sample Table Chart Online Test and create yourself a successful one. Fresherslive provides you a new opportunity to improve yourself. Take it and make use of it to the fullest. GOODLUCK for Your Bright Future.


Online Test for Data Interpretation
Online Test for C Language
FreshersLive - No.1 Job site in India. Here you can find latest 2023 government as well as private job recruitment notifications for different posts vacancies in India. Get top company jobs for both fresher and experienced. Job Seekers can get useful interview tips, resume services & interview Question and answer. Practice online test free which is helpful for interview preparation. Register with us to get latest employment news/rojgar samachar notifications. Also get latest free govt and other sarkari naukri job alerts daily through E-mail...
DMCA.com Protection Status