# Discount Questions and Answers updated daily – Aptitude

Discount Questions: Solved 126 Discount Questions and answers section with explanation for various online exam preparation, various interviews, Aptitude Category online test. Category Questions section with detailed description, explanation will help you to master the topic.

## Discount Questions

21. A bookseller marks his books at an advance of 69% on the actual cost of production. He allows a discount of 15% and also given a copy free for every dozen sold at a time. What rate per cent profit does the bookseller make, if books are sold in lots of 12? ( upto one decimal point)

SHOW ANSWER

Correct Ans:32.6

Explanation:

Let the Cost price,

Given, Marked Price,

= [(100 + 69) / 100] * C.P

= (169 / 100) * 100

=

= (15/100) * 169

=

Selling price

= 169 - 25.35

=

Total Books sold = 12 books + 1 book (free copy)

=

So,

= 1,723.8 Rs.

= {(1723.8 - 1300) / 1300} * 100%

= (423.8 / 13) %

=

Therefore,

**C.P**of a book = Rs. 100Given, Marked Price,

**M.P**= 69% more than C.P= [(100 + 69) / 100] * C.P

= (169 / 100) * 100

=

**Rs. 169****Discount Amount**= 15 % on M.P= (15/100) * 169

=

**25.35 Rs.**Selling price

**(S.P)**of a book =**M.P - Discount Amount**= 169 - 25.35

=

**143.65 Rs.**Total Books sold = 12 books + 1 book (free copy)

=

**13 books**So,

**C.P of 13 books**= 100 * 13 = 1300 Rs.**S.P of 13 books**= 143.65 * 12 (Since, one book is sold for free)= 1,723.8 Rs.

**Required profit %**= {(S.P of 13 books - C.P of 13 books) / C.P of 13 books} * 100%= {(1723.8 - 1300) / 1300} * 100%

= (423.8 / 13) %

=

**32.6 %**Therefore,

**Required profit % = 32.6%**
Workspace

22. An article was purchased for Rs 78,350 .Its price was marked up by 30 % .It was sold at a discount of 20 % on the marked up price. What was the profit percent on the cost price ?

SHOW ANSWER

Correct Ans:4%

Explanation:

Given

Cost Price of Article

= [(100 + 30) / 100] * 78,350

= 10185500 / 100

=

= [(100 - 20) /100] * M.P

= (80 / 100) * 101855

= 8148400 / 100

=

= 81484 - 78350

=

= (3134 / 78350) * 100

= 31340 / 7835

=

Profit percentage on Cost price =

Cost Price of Article

**(C.P) = Rs 78,350****Marked price (M.P**)= 30% more than C.P= [(100 + 30) / 100] * 78,350

= 10185500 / 100

=

**101855****Selling price**= 20% discount on M.P= [(100 - 20) /100] * M.P

= (80 / 100) * 101855

= 8148400 / 100

=

**81484****Profit = SP- CP**= 81484 - 78350

=

**3134****Profit % = (Profit / CP) * 100**= (3134 / 78350) * 100

= 31340 / 7835

=

**4 %**Profit percentage on Cost price =

**4%**
Workspace

23. A dealer purchased LG Refrigerator for Rs. 7660. He allows a discount of 12% on its marked price and still gains 10%. Find the marked price of the Refrigerator.

SHOW ANSWER

Correct Ans:9575

Explanation:

Given

Cost price of the LG Refrigerator = Rs. 7660, Gain% = 10%

Therefore S

= {(100 + 10) / 100} * 7660

= [(110 / 100) * 7660

= 11 * 766

=

Let the

Then, the discount = 12% of Rs x

= (12 / 100) * x

= 3 x / 25

Therefore,

= x - (3x / 25 )

= (25x - 3x) / 25

= (22 x / 25)

But, the

= ( 22 x / 25 ) = 8426

=> x = (8426 * 25 / 22)

= 383 * 25

=

Hence, the

Cost price of the LG Refrigerator = Rs. 7660, Gain% = 10%

Therefore S

**elling price (S.P) = {(100 + gain%) /100} * CP**= {(100 + 10) / 100} * 7660

= [(110 / 100) * 7660

= 11 * 766

=

**Rs 8426**.Let the

**marked price be Rs x.**Then, the discount = 12% of Rs x

= (12 / 100) * x

= 3 x / 25

Therefore,

**Selling price (S.P) = (Marked Price) - (discount)**= x - (3x / 25 )

= (25x - 3x) / 25

= (22 x / 25)

But, the

**SP selling price = Rs 8426.**= ( 22 x / 25 ) = 8426

=> x = (8426 * 25 / 22)

= 383 * 25

=

**9575**Hence, the

**marked price of the LG refridgerator is "x"= Rs. 9575**
Workspace

24. The marked price of a water cooler is Rs 4650. The shopkeeper offers an off-season discount of 18% on it. Find its selling price (in Rs).

SHOW ANSWER

Correct Ans:3813

Explanation:

Workspace

25. Find the single discount equivalent to two successive discounts of 20% and 10%.

SHOW ANSWER

Correct Ans:28 %

Explanation:

Workspace

26. A trader marks his goods at 40% above the cost price and allows a discount of 25%. What is his gain percent?

SHOW ANSWER

Correct Ans:5%

Explanation:

Let cost price, C.P = 100 Rs.

Givenmarked price, M.P = 40 % above C.P

=> M.P = 40% of C.P + C.P

= (40/100) * 100 + 100

= 40 + 100

= 140 Rs.

=>

= (25/ 100) * 140

= 140 - 35

= (5/100) * 100%

Therefore,

Givenmarked price, M.P = 40 % above C.P

=> M.P = 40% of C.P + C.P

= (40/100) * 100 + 100

= 40 + 100

= 140 Rs.

=>

**M.P = Rs. 140**

Discount Amount = 25 % of M.PDiscount Amount = 25 % of M.P

= (25/ 100) * 140

**= 35 Rs.**

S.P = M.P - DiscountS.P = M.P - Discount

= 140 - 35

**=> S.P = 105 Rs.**

Profit = S.P - C.P = 105 - 100 = 5 Rs.

Profit % = (Profit / C.P) * 100 %Profit = S.P - C.P = 105 - 100 = 5 Rs.

Profit % = (Profit / C.P) * 100 %

= (5/100) * 100%

**= 5 %**Therefore,

**Gain percentage = 5 %**
Workspace

27. The marked price of a ceiling fan is Rs. 1250 and the shopkeeper allows a discount of 6% on it. Find the selling price of the fan (in Rs).

SHOW ANSWER

Correct Ans:1175

Explanation:

Given, Marked Price (M.P) = Rs. 1250

Discount = 6 % of M.P

= (6/100) * 1250

= 75 Rs.

= 1250 - 75

= 1175

Therefore,

Discount = 6 % of M.P

= (6/100) * 1250

= 75 Rs.

**Selling price (S.P) = Marked Price - Discount**= 1250 - 75

= 1175

Therefore,

**Selling price = Rs. 1175**
Workspace

28. At what percentage above the cost price must an article be marked so as to gain 33% after allowing a customer a discount of 5%?

SHOW ANSWER

Correct Ans:40 %

Explanation:

Workspace

29. By selling a chair for $ 504, a shopkeeper gains 12%. For how much should he sell it to gain 18%?

SHOW ANSWER

Correct Ans:$ 531.00

Explanation:

Workspace

30.

A trader owes a merchant Rs. 901 due 1 year’s hence. However, the trader wants to settle the account after 3 months. How much cash should he pay, if rate of interest is 8% per annum:

SHOW ANSWER

Correct Ans:850

Explanation:

Workspace

31.

A man purchased a cow for Rs. 300 and sold it the same day for Rs. 360, allowing the buyer a credit of 9 years. If the rate of interest be 7 % per annum, then the man has a gain of:

SHOW ANSWER

Correct Ans:5 %

Explanation:

Workspace

32. If the price of an article has fallen by 10%, what percent of its consumption be increased so that the expenditure may be the same as before?

SHOW ANSWER

Correct Ans:11 1/9 %

Explanation:

__If the price of a commodity increases or decreases by a%, then, the percentage decrease or increase in consumption, so that the expenditure may be the same as before is equal to:__

**Formula:****[a/ (100 ± a)] x 100%**

Given,price of an article has fallen by 10%

=>

**Percentage increase in Consumption**= [10/ (100 - 10)] x 100%

= [10/ 90] x 100%

= 100/ 9 %

=

**11 (1/9) %**

Workspace

33. After decreasing 24% in the price of an article costs Rs.912. Find the actual cost of an article?

SHOW ANSWER

Correct Ans:1200

Explanation:

Workspace

34. Find the discount percentage which is equivalent for two successive discount of 10 % on a product worth Rs. 10,800

SHOW ANSWER

Correct Ans:19

Explanation:

Given,two successive discount of 10 %.

Let, x = First discount = 10%, y = seconddiscount = 10%

Total Discount % = (x + y - [xy/100])%

= (10 + 10 - [10x10/100])%

= (20 - [100/100])%

= (20 - 1)%

=

Let, x = First discount = 10%, y = seconddiscount = 10%

Total Discount % = (x + y - [xy/100])%

= (10 + 10 - [10x10/100])%

= (20 - [100/100])%

= (20 - 1)%

=

**19%**

Total Discount % which is equivalent for two successive discount of 10 % = 19%Total Discount % which is equivalent for two successive discount of 10 % = 19%

Workspace

35. A man offers a discount of 10 % if the sale is worth more than 2000 Rs. Raju bought for Rs. 1400 and Shamu bought for 1400 Rs., hence they are not eligible for any discount. If the bill is made as a single purchase what will be the discount received by Shamu.

SHOW ANSWER

Correct Ans:140

Explanation:

Workspace

36. A shopkeeper gives two successive discounts of 10% on a product worth Rs.1800. Without successive discount find the equivalent discount in percentage to avail the same amount as discount?

SHOW ANSWER

Correct Ans:19 %

Explanation:

Given, Original Price = Rs. 1800

Price after 1st discount of 10% = 1800 - {(10/ 100) * 1800}

= 1800 - 180

= 1620

Price after 2nd discount of 10% = 1620 -{(10/ 100) * 1620}

= 1620 - 162

= 1458

Now, Single Dicount Amount = 1800 - 1458 = 342 Rs.

= (342 / 1800) * 100%

=

Price after 1st discount of 10% = 1800 - {(10/ 100) * 1800}

= 1800 - 180

= 1620

Price after 2nd discount of 10% = 1620 -{(10/ 100) * 1620}

= 1620 - 162

= 1458

Now, Single Dicount Amount = 1800 - 1458 = 342 Rs.

**Required Percentage =Single Dicount Amount /Original Price * 100%**= (342 / 1800) * 100%

=

**19 %**
Workspace

37. A person sells 12 oranges for some price. For his friends he sells 15 oranges for the same price. Find the discount given by him to his friends in percentage.

SHOW ANSWER

Correct Ans:25 %

Explanation:

Workspace

38. The marked price of a radio is 40% more than its cost price. If a discount of 10% is given on the marked price, find the gain percent.

SHOW ANSWER

Correct Ans:26%

Explanation:

Let the C.P = 100 Rs

M.P = 40% more than 100.

= 40 % of C.P + C.P

= (40/100)* 100 + 100

=140 Rs.

=>

He gives discount of 10%,

Discount Amount = (10/ 100) * 140 = 14

=> S.P = 140 - 14

=> S.P = 126 Rs

=>

M.P = 40% more than 100.

= 40 % of C.P + C.P

= (40/100)* 100 + 100

=140 Rs.

=>

**M.P = Rs. 140**He gives discount of 10%,

Discount Amount = (10/ 100) * 140 = 14

**S.P = M.P - Discount**=> S.P = 140 - 14

=> S.P = 126 Rs

**Profit = S.P - C.P**= 126 - 100 = 26 Rs.=>

**Profit percentage = (profit / C.P) * 100**= (26 / 100) * 100 =**26%**
Workspace

39. The marked price of a radio is 20% more than its cost price. If a discount of 20% is given on the marked price, find the gain/loss percent.

SHOW ANSWER

Correct Ans:loss 4 %

Explanation:

Let the C.P = 100 Rs.

M.P = 20% more than 100.

=> M.P = 120 Rs.

He gives discount of 20%,

Discount Amount = 20 % of 120 = (20/100) * 120 = 24 Rs.

=> S.P = 120 - 24

=> S.P = 96 Rs

Since, C.P > S.P ---> there is loss in sales.

=> Loss =100 - 96 = 4 Rs.

= (4/100) *100

=

M.P = 20% more than 100.

=> M.P = 120 Rs.

He gives discount of 20%,

Discount Amount = 20 % of 120 = (20/100) * 120 = 24 Rs.

**Selling Price = Marked Price - Discount amount**=> S.P = 120 - 24

=> S.P = 96 Rs

Since, C.P > S.P ---> there is loss in sales.

**Loss = C.P - S.P**=> Loss =100 - 96 = 4 Rs.

**Loss percentage = (Loss/ C.P ) * 100**= (4/100) *100

=

**4 %**

Thus requiredloss percent = 4 %Thus requiredloss percent = 4 %

Workspace

40. The labelled price of a product is Rs. 3000. If it is sold at 20% discount and the dealer earns 25% profit, Find its cost price.

SHOW ANSWER

Correct Ans:Rs. 1920

Explanation:

S.P of the product = (80/100) x 3000 = Rs. 2400

Proft = 25 % => C.P = (100/125) x 2400 = Rs. 1920

Proft = 25 % => C.P = (100/125) x 2400 = Rs. 1920

Workspace

Are you seeking for good platform for practicing Discount questions in online. This is the right place. The time you spent in Fresherslive will be the most beneficial one for you.

## Online Test on Discount @ Fresherslive

This page provides important questions on Discount along with correct answers and clear explanation, which will be very useful for various Interviews, Competitive examinations and Entrance tests. Here, Most of the Discount questions are framed with Latest concepts, so that you may get updated through these Discount Online tests. Discount Online Test questions are granted from basic level to complex level.

## Why To Practice Discount Test questions Online @ Fresherslive?

Discount questions are delivered with accurate answer. For solving each and every question, very lucid explanations are provided with diagrams wherever necessary.

Practice in advance of similar questions on Discount may improve your performance in the real Exams and Interview.

Time Management for answering the Discount questions quickly is foremost important for success in Competitive Exams and Placement Interviews.

Through Fresherslive Discount questions and answers, you can acquire all the essential idea to solve any difficult questions on Discount in short time and also in short cut method.

Winners are those who can use the simplest method for solving a question. So that they have enough time for solving all the questions in examination, correctly without any tense. Fresherslive provides most simplest methods to answer any tough questions. Practise through Fresherslive test series to ensure success in all competitive exams, entrance exams and placement tests.

## Why Fresherslive For Discount Online Test Preparation?

Most of the job seekers finding it hard to clear Discount test or get stuck on any particular question, our Discount test sections will help you to success in Exams as well as Interviews. To acquire clear understanding of Discount, exercise these advanced Discount questions with answers.

You're Welcome to use the Fresherslive Online Test at any time you want. Start your beginning, of anything you want by using our sample Discount Online Test and create yourself a successful one. Fresherslive provides you a new opportunity to improve yourself. Take it and make use of it to the fullest. GOODLUCK for Your Bright Future.