Refer the above for the Questions 1 to 5
1. What is the percentage increase in the rice production in the year 2013 as compared to peas production in the year 2017?
SHOW ANSWER
Correct Ans:66.67%
Explanation:
Rice production in the year 2013 = 70 million tonnes
Peas production in the year 2017 = 42 million tonnes
Required percentage increase = {(Difference between Rice production in 2013 and Peas production in 2017) / Peas production in 2017} * 100%
= {(70 - 42) / 42} * 100%
= (28 / 42) * 100%
= 66.67%
2. In which of the following years the production of wheat is maximum with respect to total rainfall in the same year?
SHOW ANSWER
Correct Ans:2015
Explanation:
Formula Used:
Required Percentage = (Production of Wheat in a particular year / Rainfall in June-to-September in that particular year) * 100%
Required Percentage (in the year 2012) = (50 / 890) * 100%
= 5.62%
Required Percentage (in the year 2013) = (60 / 900) * 100%
= 6.67%
Required Percentage (in the year 2014) = (68 / 880) * 100%
= 7.73%
Required Percentage (in the year 2015) = (68 / 700) * 100%
= 9.71%
Thus the percentage of wheat production is maximum in the year "2015" with respect to the total rainfall in the same year.
3. In which of the following years the percentage rainfall in August is maximum with respect to the total rainfall in that year?
SHOW ANSWER
Correct Ans:2012
Explanation:
Formula Used:
Required Percentage = (Rainfall in August in a particular year / Rainfall in June-to-September in that particular year) * 100%
Required Percentage (in the year 2012) = (300 / 890) * 100%
= 33.70%
Required Percentage (in the year 2013) = (250 / 900) * 100%
= 27.77%
Required Percentage (in the year 2014) = (255 / 880) * 100%
= 28.97%
Required Percentage (in the year 2015) = (190 / 700) * 100%
= 27.14%
Thus the percentage is maximum in the year 2012.
4. What is the percentage of rainfall in August 2015 with respect to that in same month in all the years together?
SHOW ANSWER
Correct Ans:12.33%
Explanation:
Rainfall in August 2015 = 190 millimeters
Rainfall in August for all years together = 300 + 250 + 255 + 190 + 265 + 280
= 1540 millimeters
Required Percentage = (Rainfall in August 2015 / Rainfall in August for all the years together) * 100%
= (190 / 1540) * 100%
= 12.33%
5. What is the approximate percentage of average rainfall in August with respect to that in June to September for all the given years?
SHOW ANSWER
Correct Ans:30%
Explanation:
Average Rainfall in August for all the given years = (300 + 250 + 255 + 190 + 265 + 280) / 6
= 1540 / 6
= 256.67
Average Rainfall in June to September for all the given years = (890 + 900 + 880 + 700 + 895 + 890) / 6
= 5155 / 6
= 859.17
Required Percentage = (Average Rainfall in August / Average Rainfall in June to September) * 100%
= (257 / 860) * 100%
= 29.88 %
= 30% (approx)
Refer the above for the Questions 6 to 10
6. From the graph, which year has got the highest export value?
SHOW ANSWER
Correct Ans:1999
Explanation:
From the given Bar-chart, it is evident that,
In the year of 1999 the value of exports = 7.5 which is higher than other export values.
So the year "1999" has got the highest export value.
7. What is the total import from EU and America in the year of 1999?
SHOW ANSWER
Correct Ans:Cannot be determined
Explanation:
Region-wise import by the company in 1999 is not provided in the given diagrams.
So we can't determine the Import value from EU and America in the year 1999.
8. In which year the ratio of export to import was highest?
SHOW ANSWER
Correct Ans:1998
Explanation:
From Bar chart,
Ratio of Export to import in the year 1995 = (Export : Import) = (3 : 45) = (1 : 15) = 0.067
Ratio of Export to import in the year 1996 = (1.5 : 3.75) => (150 : 375) => (2 : 5) = 0.4
Ratio of Export to import in the year 1997 = (4.5 : 3) => (45 : 30) => (3 : 2) = 1.5
Ratio of Export to import in the year 1998 = (6 : 2.25) => (600 : 225) => (8 : 3) = 2.67
Ratio of Export to import in the year 1999 = (7.5 : 4.5) => (75 : 45) => (5 : 3) = 1.67
Thus the ratio of export to import is maximum in the year "1998"
9. What is the combined export to ASEAN and African countries together in the year 1999 (in $ million)?
SHOW ANSWER
Correct Ans:3
Explanation:
From Bar chart,
In the year 1999 , the Total value of exports = 7.5 $ million
From pie-chart,
The Export value to ASEAN country in 1999 = 37%
The Export value to African country in 1999 = 3 %
Combined export to ASEAN and African country in 1999 = (37 + 3) % of 7.5 $ million
= (40 / 100) * 7.5
= (2 / 5) * 7.5
= $ 3 million
10. The value of export in 1997 is what percentage of the average value of imports in the year 1996,1997,1998 ?
SHOW ANSWER
Correct Ans:150%
Explanation:
From Bar chart:
Given, Value of export in 1997 = 4.5 $ million
Average value of imports in the year 1996,1997,1998 = (Sum of value of imports in the year 1996,1997,1998) / Number of years
= (3.75 + 3 + 2.25 ) / 3
= 9 / 3
= 3 $ million
Required % = (Value of export in 1997 / Average value of imports in the year 1996,1997,1998) * 100%
= (4.5 / 3) * 100%
= 150%
Refer the above for the Questions 11 to 12
11. What is the difference between the average number of polio cases of the given states in 2015 and that in 2016?
SHOW ANSWER
Correct Ans:37
Explanation:
Step 1: To find the Average number of polio cases of the given states in 2015
Average number of polio cases of the given states in 2015 = (Total number of Polio cases of the given states in 2015)/ Total number of states
= (37 + 39 + 121 + 21 + 24) / 5
= 242 / 5
= 48.4
Step 2: To find the Average number of polio cases of the given states in 2016
Average number of polio cases of the given states in 2016 = (3 + 28 + 13 + 10 + 3) / 5
= 57 / 5
= 11.4
Step 3:
Difference between Average number of polio cases of the given states in 2015 and that in 2016 = 48.4 - 11.4
= 37
12. In which State the difference between polio cases in 2015 and 2016 is 11, and which had Zero incidence in 2014?
SHOW ANSWER
Correct Ans:Madhya Pradesh
Explanation:
To find the year in which the difference between the polio cases in 2015 and 2016 is 11 and Zero incidence in 2014.
From the graph when we observe,
The State "Madhya Pradesh" has Zero incidence in 2014 and
difference between the polio cases in 2015,2016 is (21 - 10) = 11
Refer the above for the Questions 13 to 20
13. What is the difference between Maximum value of mobiles - Sold in Online and the Minimum value of mobiles - Sold in Online ?
SHOW ANSWER
Correct Ans:520,000
Explanation:
Maximum value of mobiles - Sold in Online is = 800000
Minimum value of mobiles - Sold in Online is = 280000
Hence Difference is => 800000 - 280000
= 520000
14. What is the difference between Maximum value of mobiles - Sold in Retail and the Minimum value of mobiles - Sold in Retail ?
SHOW ANSWER
Correct Ans:451,111
Explanation:
Maximum value of mobiles - Sold in Retail is = 840000
Minimum value of mobiles - Sold in Retail is = 388889
Hence Difference is => 840000 - 388889
= 451111
15. What is the difference between Minimum value of Locally produced Mobiles and the Minimum value of Imported Mobiles ?
SHOW ANSWER
Correct Ans:16,026
Explanation:
Minimum value of Locally produced Mobiles is = 291667
Minimum value of Imported Mobiles is = 307692
Hence Difference is => 291667 - 307692
= -16026
16. What is the difference between Maximum value of Imported Mobiles and the Maximum value of Locally produced Mobiles ?
SHOW ANSWER
Correct Ans:107,917
Explanation:
Maximum value of Imported Mobiles is = 708750
Maximum value of Locally produced Mobiles is = 816667
Hence Difference is => 708750 - 816667
= -107917
17. What is the Percentage of Locally produced Mobiles in the overall volume?
SHOW ANSWER
Correct Ans:52.31%
Explanation:
Apple Locally produced Mobiles = 816667;
Samsung Locally produced Mobiles = 597333;
LG Locally produced Mobiles = 452308;
Lenovo Locally produced Mobiles = 492308;
Motorola Locally produced Mobiles = 551250;
Micromax Locally produced Mobiles = 291667;
When we add up all the above numbers, we get 3201532
Overall volume of mobiles is 6120000
When we divide the sum of above numbers by overall volume of mobiles, we get => 3201532 / 6120000 = 52.31%
18. What is the Percentage of Imported Mobiles in the overall volume?
SHOW ANSWER
Correct Ans:47.69%
Explanation:
Apple Imported Mobiles = 583333;
Samsung Imported Mobiles = 522667;
LG Imported Mobiles = 387692;
Lenovo Imported Mobiles = 307692;
Motorola Imported Mobiles = 708750;
Micromax Imported Mobiles = 408333
When we add up all the above numbers, we get 2918468
Overall volume of mobiles is 6120000
When we divide the sum of above numbers by overall volume of mobiles, we get => 2918468 / 6120000 = 47.69%
19. Which Mobile Phone is less Sold in Online?
SHOW ANSWER
Correct Ans:Lenovo
Explanation:
Apple Mobiles - Sold in Online = 800000;
Samsung Mobiles - Sold in Online = 530526;
LG Mobiles - Sold in Online = 378000;
Lenovo Mobiles - Sold in Online = 280000;
Motorola Mobiles - Sold in Online = 420000;
Micromax Mobiles - Sold in Online = 311111;
Among the above, the Least is from Lenovo
20. Which Mobile Phone is highly Sold in Retail?
SHOW ANSWER
Correct Ans:Motorola
Explanation:
Apple Mobiles - Sold in Retail = 600000;
Samsung Mobiles - Sold in Retail = 589474;
LG Mobiles - Sold in Retail = 462000;
Lenovo Mobiles - Sold in Retail = 520000;
Motorola Mobiles - Sold in Retail = 840000;
Micromax Mobiles - Sold in Retail = 388889;
Among the above, the highest is from Motorola
Are you seeking for good platform for practicing Bar Chart questions in online. This is the right place. The time you spent in Fresherslive will be the most beneficial one for you.
Online Test on Bar Chart @ Fresherslive
This page provides important questions on Bar Chart along with correct answers and clear explanation, which will be very useful for various Interviews, Competitive examinations and Entrance tests. Here, Most of the Bar Chart questions are framed with Latest concepts, so that you may get updated through these Bar Chart Online tests. Bar Chart Online Test questions are granted from basic level to complex level.
Why To Practice Bar Chart Test questions Online @ Fresherslive?
Bar Chart questions are delivered with accurate answer. For solving each and every question, very lucid explanations are provided with diagrams wherever necessary.
Practice in advance of similar questions on Bar Chart may improve your performance in the real Exams and Interview.
Time Management for answering the Bar Chart questions quickly is foremost important for success in Competitive Exams and Placement Interviews.
Through Fresherslive Bar Chart questions and answers, you can acquire all the essential idea to solve any difficult questions on Bar Chart in short time and also in short cut method.
Winners are those who can use the simplest method for solving a question. So that they have enough time for solving all the questions in examination, correctly without any tense. Fresherslive provides most simplest methods to answer any tough questions. Practise through Fresherslive test series to ensure success in all competitive exams, entrance exams and placement tests.
Why Fresherslive For Bar Chart Online Test Preparation?
Most of the job seekers finding it hard to clear Bar Chart test or get stuck on any particular question, our Bar Chart test sections will help you to success in Exams as well as Interviews. To acquire clear understanding of Bar Chart, exercise these advanced Bar Chart questions with answers.
You're Welcome to use the Fresherslive Online Test at any time you want. Start your beginning, of anything you want by using our sample Bar Chart Online Test and create yourself a successful one. Fresherslive provides you a new opportunity to improve yourself. Take it and make use of it to the fullest. GOODLUCK for Your Bright Future.