# Average and Age Questions and Answers updated daily – Aptitude

Average and Age Questions: Solved 490 Average and Age Questions and answers section with explanation for various online exam preparation, various interviews, Aptitude Category online test. Category Questions section with detailed description, explanation will help you to master the topic.

## Average and Age Questions

121. The respective ratio between the present age of Manisha and Deepali is 5 : X. Manisha is 9 years younger than Parineeta. Parineeta's age after 9 years will be 33 years. The difference between Deepali's and Manisha's age is same as the present age of Parineeta. What will come in place of X?

SHOW ANSWER

Correct Ans:None of these

Explanation:

According to the question,

Parineeta's age after 9 years will be 33.

So,the present age of Parineeta = 33 â€“ 9 = 24 years

Its given that, Manisha is 9 years younger than Parineeta.

Hence, the present age of Manisha = 24 â€“ 9 = 15 years

Since, (Deepaliâ€™s age - Manishaâ€™s age) = Present age of Parineeta

(Deepaliâ€™s age - 15) = 24

So the present age of Deepali = 24 + 15 = 39 years

Since, respective ratio between the present age of Manisha and Deepali is 5 : X

5 : X = 15 : 39

X = (5*39)/15

X = 13 years

Parineeta's age after 9 years will be 33.

So,the present age of Parineeta = 33 â€“ 9 = 24 years

Its given that, Manisha is 9 years younger than Parineeta.

Hence, the present age of Manisha = 24 â€“ 9 = 15 years

Since, (Deepaliâ€™s age - Manishaâ€™s age) = Present age of Parineeta

(Deepaliâ€™s age - 15) = 24

So the present age of Deepali = 24 + 15 = 39 years

Since, respective ratio between the present age of Manisha and Deepali is 5 : X

5 : X = 15 : 39

X = (5*39)/15

X = 13 years

Workspace

122. Meetali and Neeraj got married 30 years ago. Meetali is 4 years younger than Neeraj. When they got married the difference between 2 times of the Meetali's age and 1.5 times of the Neeraj's age was 5 years. Find the present age of Meetali and Neeraj.

SHOW ANSWER

Correct Ans:52, 56

Explanation:

Before 30 years,

Let's take Neeraj's age = x years and Meetali's age = (x â€“ 4) years

According to the question,

2(x - 4) - 1.5x = 5

2x - 8 - 1.5x = 5

0.5x = 13

x = 13/0.5

x = 26

Therefore, present age of Meetali = (x - 4) + 30

= (26 - 4) +30 = 52

And present age of Neeraj = x + 30

= 26 + 30 = 56

Let's take Neeraj's age = x years and Meetali's age = (x â€“ 4) years

According to the question,

2(x - 4) - 1.5x = 5

2x - 8 - 1.5x = 5

0.5x = 13

x = 13/0.5

x = 26

Therefore, present age of Meetali = (x - 4) + 30

= (26 - 4) +30 = 52

And present age of Neeraj = x + 30

= 26 + 30 = 56

Workspace

123. Balram is as much younger than Bhairav as Bhairav is older than Virendra. If the sum of the ages of Bhairav and Balram is 50 years, what is the difference between Balram and Bhairav’s age?

SHOW ANSWER

Correct Ans:Cannot be determined

Explanation:

**Common Explanation:**

Age of (Bhairav – Balram) = Age of (Bhairav – Virendra)

Age of Balram = Age of Virendra

Also, Age of (Balram + Bhairav) = 50

From all inputs.

Difference between the ages of Bhairav & Balram cannot be determined as the data given are inadequate.

Workspace

124. Mr. Hatim’s total annual gross salary, which was Rs. 10 lakhs per year in 2007, has been reduced by 10% in 2008. In 2007 his family expenditure for food items was 40% of the total annual gross salary. The prices of average food items have increased by 5% between 2007 and 2008. Assuming that the family consumed the same amount of food in 2008, the percentage expenditure on food items, calculated on total annual gross salary in 2008, is approximately:

SHOW ANSWER

Correct Ans:47

Explanation:

Given

Halim's Salary in 2008 is => 900000 Rupees

Expenditure in food in the year of 2007 => 400000 Rupees

=>400000 +400000 * 5 / 100

=> 420000.

Percentage Expenditure of food items in 2008

=> 420000 /900000 * 10

=> 47 %.

Halim's Salary in 2008 is => 900000 Rupees

Expenditure in food in the year of 2007 => 400000 Rupees

=>400000 +400000 * 5 / 100

=> 420000.

Percentage Expenditure of food items in 2008

=> 420000 /900000 * 10

=> 47 %.

Workspace

125. Atif's age is 1/6th of his father's age. Atif's father, Kayyum’s age will be twice the age of Ravi's age after 10 years. If Ravi's tenth birthday was celebrated three years before, then what is Atif's present age.

SHOW ANSWER

Correct Ans:6 years

Explanation:

Let the present age of Ravi = r

Then we have R= 10 + 3 = 13 years as Ravi's 10th Birthday was three years ago

Now we have Ravi's age after 10 years = r + 10

=> 13 + 10

=> 23

Let the present age of Atif And Kayyum will be a and k

k + 10 = 2 * ( 10 + r )

=> k + 10 = 2 * 23

=> k = 46 -10

= 36.

Hence, Age of Atif = k / 6

=> 36 / 6

=> 6 years.

Then we have R= 10 + 3 = 13 years as Ravi's 10th Birthday was three years ago

Now we have Ravi's age after 10 years = r + 10

=> 13 + 10

=> 23

Let the present age of Atif And Kayyum will be a and k

k + 10 = 2 * ( 10 + r )

=> k + 10 = 2 * 23

=> k = 46 -10

= 36.

Hence, Age of Atif = k / 6

=> 36 / 6

=> 6 years.

Workspace

126. The average weight of all the 11 players of CSK is 50 kg. If the average of first six lightest weight players of CSK is 49 kg and that of the six heaviest players of CSK is 52 kg. The average weight of the player which lies in the sixth position in the list of players when all the 11 players of CSK are arranged in the order of increasing or decreasing weights.

SHOW ANSWER

Correct Ans:56 kg

Explanation:

Average of First six players = 49 * 6 = 294

Average of Last six players = 52 * 6 = 312;

Average of all players = 50 * 11 = 550

Average weight of sixth player = 294 + 312 – 550 = 56.

The answer is 56kg.

Average of Last six players = 52 * 6 = 312;

Average of all players = 50 * 11 = 550

Average weight of sixth player = 294 + 312 – 550 = 56.

The answer is 56kg.

Workspace

127. In a particular week the average number of people visited the museum is 70. If we exclude the holidays then the average number is increased by 28. Further if we exclude the day which the maximum of 210 visitors visited the museum, then the average become 40. Find the number of holidays in the week.

SHOW ANSWER

Correct Ans:Two

Explanation:

Total no of visitors in a week = 70* 7 = 490

X = no of holidays

Exclude holidays

(7-x)*98 =490

7-x = 5

X = 2

X = no of holidays

Exclude holidays

(7-x)*98 =490

7-x = 5

X = 2

Workspace

128. Tanya's grandfather was 8 times older to her 16 years ago. He would be 3 times of her age 8 years from now. Eight years ago, what was the ratio of Tanya's age to that of her grandfather?

SHOW ANSWER

Correct Ans:11:53

Explanation:

Let, Tanya age 16 years ago = x,

Grandfather's age 16 years ago = 8x.

8 years from now, 3(x+16+8) = (8x+16+8)

=> x = 48/5

8 years ago Ratio was:

=> x + 8 / 8x + 8

=> 48 / 5 +( 8 ) / 8 * (48 / 5 ) + 8

=> 88 / 424

=> 11 / 53

the correct answer is 11 / 53.

Grandfather's age 16 years ago = 8x.

8 years from now, 3(x+16+8) = (8x+16+8)

=> x = 48/5

8 years ago Ratio was:

=> x + 8 / 8x + 8

=> 48 / 5 +( 8 ) / 8 * (48 / 5 ) + 8

=> 88 / 424

=> 11 / 53

the correct answer is 11 / 53.

Workspace

129. A family consists of two grandparents, two parents and three grandchildren. The average age of the grandparents is 67 years, that of the parents is 35 years and that of the grandchildren is 6 years. What is the average age of the family?

SHOW ANSWER

Correct Ans:31 ( 5 / 7) years

Explanation:

Given

The family consists of two grandparents, two parents and three grandchildren

The average age of two grandparents = 67 years.

=>

The average age of two parents = 35 years

=>

The average age of three grand children = 6 years.

=>

= ( 134 + 70 + 18 ) / (2 + 2 + 3)

= 222 / 7

=

The family consists of two grandparents, two parents and three grandchildren

The average age of two grandparents = 67 years.

=>

**Total age of two grandparents = (67 * 2) = 134 years**The average age of two parents = 35 years

=>

**Total age of two parents**= (35 * 2) =**70 years**The average age of three grand children = 6 years.

=>

**Total age of three grand children**= (6 * 3) =**18 years.****Required Average age of the family = Total age of (two grandparents + two parents + three grand children) / Total members in the family**= ( 134 + 70 + 18 ) / (2 + 2 + 3)

= 222 / 7

=

**31 (5 / 7) years**
Workspace

130. If 13:11 is the ratio of present age of Jothi and Viji respectively and 15:9 is the ratio between Jothi's age 4 years hence and Viji's age 4 years ago. Then what will be the ratio of Jothi's age 4 years ago and Viji's age 4 years hence?

SHOW ANSWER

Correct Ans:(11 : 13)

Explanation:

Let the present age of Jothi and Viji be 13X and 11X respectively.

Given, Jothi's age 4 years hence and Viji's age 4 years ago in the ratio 15:9.

That is, (13X + 4) / (11X - 4) = 15 / 9

=> 9 (13X + 4) = 15 (11X - 4)

=> 117X + 36 = 165X - 60

=> 165X - 117X = 60 + 36

=> 48X = 96

=> X = 96 / 48

=>

Now,

on substituting value of X = 2 we get,

= [13(2)-4] / [11(2)+4]

= 22/26

=

Hence the answer is

Given, Jothi's age 4 years hence and Viji's age 4 years ago in the ratio 15:9.

That is, (13X + 4) / (11X - 4) = 15 / 9

=> 9 (13X + 4) = 15 (11X - 4)

=> 117X + 36 = 165X - 60

=> 165X - 117X = 60 + 36

=> 48X = 96

=> X = 96 / 48

=>

**X = 2**Now,

**Required ratio**= (13X - 4) / (11X + 4)on substituting value of X = 2 we get,

= [13(2)-4] / [11(2)+4]

= 22/26

=

**11/13**Hence the answer is

**11:13**
Workspace

131. The average age of a group of 10 students was 14. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

SHOW ANSWER

Correct Ans:20

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 14.

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 14 = 140

When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 15

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 15 x 12 = 180

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 180 - 140 = 40

And the average age of these two students =

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 14 = 140

When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 15

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 15 x 12 = 180

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 180 - 140 = 40

And the average age of these two students =

**20**
Workspace

132. The average age of a group of 10 students was 12. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group ?

SHOW ANSWER

Correct Ans:24

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 12.

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 12 = 120

When two students joins the group, the average increase by 2.

New Average = 14 Now there are 12 students

Therefore, sum of all the ages of 12 students = 168

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 168 - 120 = 48

And the average age of these two students = 24

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 12 = 120

When two students joins the group, the average increase by 2.

New Average = 14 Now there are 12 students

Therefore, sum of all the ages of 12 students = 168

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 168 - 120 = 48

And the average age of these two students = 24

Workspace

133. The average age of a group of 10 students was 24. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

SHOW ANSWER

Correct Ans:30

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 24.

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 24 = 240

When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 25

Now there are 11 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 x 25 = 300

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 300 - 240 = 60

And the average age of these two students = 30

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 24 = 240

When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 25

Now there are 11 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 x 25 = 300

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 300 - 240 = 60

And the average age of these two students = 30

Workspace

134. The average age of a group of 10 students was 6. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group ?

SHOW ANSWER

Correct Ans:18

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 6.

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 6 = 60

When two students joins the group, the average increase by 2.

New Average = 8

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students =12 x 8 = 96

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 96 - 60 = 36

And the average age of these two students =

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 6 = 60

When two students joins the group, the average increase by 2.

New Average = 8

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students =12 x 8 = 96

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 96 - 60 = 36

And the average age of these two students =

**18.**
Workspace

135. The average age of a group of 10 students was 10. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

SHOW ANSWER

Correct Ans:16

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 10.

Therefore, the

When two students joins the group, the average increase by 1.

=> New Average = 11

Now there are 12 students.

Therefore,

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 132 - 100 = 32

And the

Therefore, the

**sum of the ages of all 10**of them = 10 * 10 =**100**When two students joins the group, the average increase by 1.

=> New Average = 11

Now there are 12 students.

Therefore,

**sum of all the ages of 12**students = 11 x 12 =**132**Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 132 - 100 = 32

And the

**average age of these two students**= (32 / 2)**=****16**
Workspace

136. The average age of a group of 10 students was 22. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

SHOW ANSWER

Correct Ans:28

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 22.

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 22 = 220

When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 23

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 x 23 = 276

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 276 - 220 = 56

And the average age of these two students =

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 22 = 220

When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 23

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 x 23 = 276

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 276 - 220 = 56

And the average age of these two students =

**28**
Workspace

137. The average age of a group of 10 students was 18. The average age increased by 1 year when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

SHOW ANSWER

Correct Ans:24

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 18.

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 18 = 180

When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 19

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = (12 X 19 ) =228

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 228 - 180 = 48

And the average age of these two students = 24

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 18 = 180

When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 19

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = (12 X 19 ) =228

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 228 - 180 = 48

And the average age of these two students = 24

Workspace

138. In the first 30 overs of a cricket game, the run rate was only 4.5. What should be the run rate in the remaining 20 overs to reach the target of 320 runs. ?

SHOW ANSWER

Correct Ans:9.25

Explanation:

Required Run rate = ( 320 - ( 4.5 x 30 ) )/ (20) = ( 185) /(20) = 9.25

Workspace

139. The average age of a group of 10 students was 20. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?

SHOW ANSWER

Correct Ans:32

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 20. Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 20 = 200 When two students joins the group, the average increase by 2. New Average = 22 Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 264 Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 264 - 200 = 64 And the average age of these two students = 32

Workspace

140. The average age of a group of 10 students was 20. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group ?

SHOW ANSWER

Correct Ans:32

Explanation:

The average age of a group of 10 students is 20.

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 20 = 200 When two students joins the group, the average increase by 2. New Average = 22

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = (12 X 22) = 264

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 264 - 200 = 64

And the average age of these two students =

Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 20 = 200 When two students joins the group, the average increase by 2. New Average = 22

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = (12 X 22) = 264

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 264 - 200 = 64

And the average age of these two students =

**32**
Workspace

Are you seeking for good platform for practicing Average and Age questions in online. This is the right place. The time you spent in Fresherslive will be the most beneficial one for you.

## Online Test on Average and Age @ Fresherslive

This page provides important questions on Average and Age along with correct answers and clear explanation, which will be very useful for various Interviews, Competitive examinations and Entrance tests. Here, Most of the Average and Age questions are framed with Latest concepts, so that you may get updated through these Average and Age Online tests. Average and Age Online Test questions are granted from basic level to complex level.

## Why To Practice Average and Age Test questions Online @ Fresherslive?

Average and Age questions are delivered with accurate answer. For solving each and every question, very lucid explanations are provided with diagrams wherever necessary.

Practice in advance of similar questions on Average and Age may improve your performance in the real Exams and Interview.

Time Management for answering the Average and Age questions quickly is foremost important for success in Competitive Exams and Placement Interviews.

Through Fresherslive Average and Age questions and answers, you can acquire all the essential idea to solve any difficult questions on Average and Age in short time and also in short cut method.

Winners are those who can use the simplest method for solving a question. So that they have enough time for solving all the questions in examination, correctly without any tense. Fresherslive provides most simplest methods to answer any tough questions. Practise through Fresherslive test series to ensure success in all competitive exams, entrance exams and placement tests.

## Why Fresherslive For Average and Age Online Test Preparation?

Most of the job seekers finding it hard to clear Average and Age test or get stuck on any particular question, our Average and Age test sections will help you to success in Exams as well as Interviews. To acquire clear understanding of Average and Age, exercise these advanced Average and Age questions with answers.

You're Welcome to use the Fresherslive Online Test at any time you want. Start your beginning, of anything you want by using our sample Average and Age Online Test and create yourself a successful one. Fresherslive provides you a new opportunity to improve yourself. Take it and make use of it to the fullest. GOODLUCK for Your Bright Future.