Average and Age Questions and Answers updated daily – Aptitude



254 Average and Age Questions and answers section with explanation for various online exam preparation, various interviews, Aptitude Average and Age online test. Average and Age Questions with detailed description, explanation will help you to master the topic.

Average and Age Questions

1. A family consists of two grandparents, two parents and three grandchildren. The average age of the grandparents is 67 years, that of the parents is 35 years and that of the grandchildren is 6 years. What is the average age of the family? 



SHOW ANSWER
Correct Ans:31 ( 5 / 7) years
Explanation:
Given
The family consists of two grandparents, two parents and three grandchildren
The average age of two grandparents = 67 years.
=> Total age of two grandparents = (67 * 2) = 134 years

The average age of two parents = 35 years
=> Total age of two parents = (35 * 2) = 70 years

The average age of three grand children = 6 years.
=> Total age of three grand children = (6 * 3) = 18 years.

Required Average age of the family = Total age of (two grandparents + two parents + three grand children) / Total members in the family
= ( 134 + 70 + 18 ) / (2 + 2 + 3)
= 222 / 7
= 31 (5 / 7) years


2. If 13:11 is the ratio of present age of Jothi and Viji respectively and 15:9 is the ratio between Jothi's age 4 years hence and Viji's age 4 years ago. Then what will be the ratio of Jothi's age 4 years ago and Viji's age 4 years hence?



SHOW ANSWER
Correct Ans:(11 : 13)
Explanation:
Let the present age of Jothi and Viji be 13X and 11X respectively.

Given, Jothi's age 4 years hence and Viji's age 4 years ago in the ratio 15:9.
That is, (13X + 4) / (11X - 4) = 15 / 9
=> 9 (13X + 4) = 15 (11X - 4)
=> 117X + 36 = 165X - 60
=> 165X - 117X = 60 + 36
=> 48X = 96
=> X = 96 / 48
=> X = 2

Now, Required ratio = (13X - 4) / (11X + 4)
on substituting value of X = 2 we get,
= [13(2)-4] / [11(2)+4]
= 22/26
= 11/13

Hence the answer is 11:13


3. The average age of a group of 10 students was 14. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?



SHOW ANSWER
Correct Ans:20
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 14.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 14 = 140
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 15
Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 15 x 12 = 180
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 180 - 140 = 40
And the average age of these two students = 20


4. The average age of a group of 10 students was 12. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group ?



SHOW ANSWER
Correct Ans:24
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 12.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 12 = 120
When two students joins the group, the average increase by 2.
New Average = 14 Now there are 12 students
Therefore, sum of all the ages of 12 students = 168
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 168 - 120 = 48
And the average age of these two students = 24


5. The average age of a group of 10 students was 24. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?



SHOW ANSWER
Correct Ans:30
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 24.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 24 = 240
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 25
Now there are 11 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 x 25 = 300
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 300 - 240 = 60
And the average age of these two students = 30


6. The average age of a group of 10 students was 6. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group ?  



SHOW ANSWER
Correct Ans:18
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 6.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 6 = 60

When two students joins the group, the average increase by 2.
New Average = 8

Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students =12 x 8 = 96
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 96 - 60 = 36
And the average age of these two students = 18.


7. The average age of a group of 10 students was 10. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group? 



SHOW ANSWER
Correct Ans:16
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 10.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 10 = 100

When two students joins the group, the average increase by 1.
=> New Average = 11
Now there are 12 students.
Therefore, sum of all the ages of 12 students = 11 x 12 = 132

Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 132 - 100 = 32
And the average age of these two students = (32 / 2) = 16


8. The average age of a group of 10 students was 22. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?



SHOW ANSWER
Correct Ans:28
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 22.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 22 = 220
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 23
Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 x 23 = 276
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 276 - 220 = 56
And the average age of these two students = 28


9. The average age of a group of 10 students was 18. The average age increased by 1 year when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?



SHOW ANSWER
Correct Ans:24
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 18.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 18 = 180
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 19
Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = (12 X 19 ) =228
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 228 - 180 = 48
And the average age of these two students = 24


10. In the first 30 overs of a cricket game, the run rate was only 4.5. What should be the run rate in the remaining 20 overs to reach the target of 320 runs. ?



SHOW ANSWER
Correct Ans:9.25
Explanation:
Required Run rate = ( 320 - ( 4.5 x 30 ) )/ (20) = ( 185) /(20) = 9.25


11. The average age of a group of 10 students was 20. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?



SHOW ANSWER
Correct Ans:32
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 20. Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 20 = 200 When two students joins the group, the average increase by 2. New Average = 22 Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 264 Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 264 - 200 = 64 And the average age of these two students = 32


12. The average age of a group of 10 students was 20. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group ?



SHOW ANSWER
Correct Ans:32
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 20.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 20 = 200 When two students joins the group, the average increase by 2. New Average = 22
Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = (12 X 22) = 264
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 264 - 200 = 64
And the average age of these two students = 32


13. In the first 25 overs of a cricket game, the run rate was only 5.6. What should be the run rate in the remaining 25 overs to reach the target of 280 runs. ?



SHOW ANSWER
Correct Ans:5.6
Explanation:
Required Run rate = ( 280 - ( 5.6 x 25 ) )/ (25) = ( 140) /(25) = 5.6


14. The average age of a group of 10 students was 18. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?



SHOW ANSWER
Correct Ans:24
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 18.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 18 = 180
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 19
Now there are 12 students Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 X 19 = 228
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 228 - 180 = 48
And the average age of these two students = 24


15. The average age of a group of 10 students was 22. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group ?



SHOW ANSWER
Correct Ans:28
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 22.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 22 = 220
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 23
Now there are 12 students
Therefore, sum of all the ages of 12 students = 12 X 23 = 276
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 276 - 220 = 56
And the average age of these two students = 28


16. In the first 30 overs of a cricket game, the run rate was only 6.4. What should be the run rate in the remaining 20 overs to reach the target of 225 runs. ?



SHOW ANSWER
Correct Ans:1.7
Explanation:
Required Run rate = ( 225 - ( 6.4 x 30 ) )/ (20) = ( 33) /(20) = 1.65


17. The average age of a group of 10 students was 16. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group ? 



SHOW ANSWER
Correct Ans:28
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 16.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them
= 10 * 16 = 160

When two students joins the group, the average increase by 2.
New Average = 18
Now there are 12 students

Therefore, sum of all the ages of 12 students = 216
Therefore, the sum of the ages of two students who joined
= 216 - 160 = 56
And the average age of these two students
= 56 / 2
= 28.


18. The average age of a group of 10 students was 24. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?



SHOW ANSWER
Correct Ans:30
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 24.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 24 = 240
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 25
Now there are 12 students
Therefore, sum of all the ages of 12 students = ( 12 X 25 ) = 300
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 300 - 240 = 60
And the average age of these two students = 30


19. In the first 30 overs of a cricket game, the run rate was only 5. What should be the run rate in the remaining 20 overs to reach the target of 250 runs. ?



SHOW ANSWER
Correct Ans:5
Explanation:
Required Run rate = ( 250 - ( 5 x 30 ) ) / (20)
= ( 100) / (20)
= 5


20. The average age of a group of 10 students was 14. The average age increased by 1 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?



SHOW ANSWER
Correct Ans:20
Explanation:
The average age of a group of 10 students is 14.
Therefore, the sum of the ages of all 10 of them = 10 * 14 = 140
When two students joins the group, the average increase by 1. New Average = 15
Now there are 12 students
Therefore, sum of all the ages of 12 students = ( 12 X 15 ) = 180
Therefore, the sum of the ages of two students who joined = 180 - 140 = 40
And the average age of these two students =20





Are you seeking for good platform for practicing Average and Age questions in online. This is the right place. The time you spent in Fresherslive will be the most beneficial one for you.

Online Test on Average and Age @ Fresherslive

This page provides important questions on Average and Age along with correct answers and clear explanation, which will be very useful for various Interviews, Competitive examinations and Entrance tests. Here, Most of the Average and Age questions are framed with Latest concepts, so that you may get updated through these Average and Age Online tests. Average and Age Online Test questions are granted from basic level to complex level.

Why To Practice Average and Age Test questions Online @ Fresherslive?

Average and Age questions are delivered with accurate answer. For solving each and every question, very lucid explanations are provided with diagrams wherever necessary.

Practice in advance of similar questions on Average and Age may improve your performance in the real Exams and Interview.

Time Management for answering the Average and Age questions quickly is foremost important for success in Competitive Exams and Placement Interviews.

Through Fresherslive Average and Age questions and answers, you can acquire all the essential idea to solve any difficult questions on Average and Age in short time and also in short cut method.

Winners are those who can use the simplest method for solving a question. So that they have enough time for solving all the questions in examination, correctly without any tense. Fresherslive provides most simplest methods to answer any tough questions. Practise through Fresherslive test series to ensure success in all competitive exams, entrance exams and placement tests.

Why Fresherslive For Average and Age Online Test Preparation?

Most of the job seekers finding it hard to clear Average and Age test or get stuck on any particular question, our Average and Age test sections will help you to success in Exams as well as Interviews. To acquire clear understanding of Average and Age, exercise these advanced Average and Age questions with answers.

You're Welcome to use the Fresherslive Online Test at any time you want. Start your beginning, of anything you want by using our sample Average and Age Online Test and create yourself a successful one. Fresherslive provides you a new opportunity to improve yourself. Take it and make use of it to the fullest. GOODLUCK for Your Bright Future.


FreshersLive - No.1 Job site in India. Here you can find latest 2017 government as well as private job recruitment notifications for different posts vacancies in India. Get top company jobs for both fresher and experienced. Job Seekers can get useful interview tips, resume services & interview Question and answer. Practice online test free which is helpful for interview preparation. Register with us to get latest employment news/rojgar samachar notifications. Also get latest free govt and other sarkari naukri job alerts daily through E-mail.